Újfajta agysejtet fedeztek fel – áttörés az agykutatásban
A tudomány eddig úgy gondolta, hogy az agy két nagy sejtcsaládból áll: a neuronokból és a gliasejtekből. A kutatók most egy harmadik sejttípust azonosítottak, egyfajta hibrid sejtet, amely áthidalja a két másik közötti szakadékot.
Az idegrendszer építőkövei a neuronok: olyan sejtek, amik összetett hálózatokat képeznek, amelyek információt továbbítanak az agyon belül, illetve a gerincen keresztül a test többi részébe és vissza.
A gliasejtek támogató funkciót látnak el: ezek alkotják az agy testreszabott immunrendszerét, és általában segítik a környezet optimális fenntartását, hogy az idegsejtek végezhessék munkájukat.
Az egyik ilyen típusú glia, a csillag alakú asztrociták gyakran találhatók szinapszisok, azaz az idegsejtek közötti csomópontok körül, amelyeket az idegimpulzusoknak át kell hidalniuk a neurotranszmittereknek nevezett kémiai hírvivők segítségével.
A tudósok sokáig azt feltételezték, hogy az asztrociták szerepet játszhatnak a szinaptikus átvitelben, de a kísérleti eredmények ellentmondásosak voltak. Most lehet, hogy egy új kutatás, melyet az IFLS szemlézett, megtalálta a választ, ami egy olyan sejttípus, amelyről nem is tudtuk, hogy létezik.
A precíziós technológia segítségével, amely lehetővé teszi a tudósok számára az egyes sejtek génexpressziós profiljának feltérképezését, a tudóscsapat azonosított néhány asztrocitát, amelyek rendelkeznek minden olyan tulajdonsággal, amely egy olyan funkció végrehajtásához szükséges, amely általában csak a neuronok szinaptikus csomópontjain található. Úgy tűnt, hogy képesek felszabadítani a glutamátot , az agyban leggyakrabban előforduló neurotranszmittert.
Ezt először egérsejtekben figyelték meg, de az ezt leíró tanulmány társszerzője, Ludovic Telley nyilatkozatában kifejtette, hogy úgy tűnik, ugyanez a funkció megmarad az emberekben is.
“Más speciális fehérjéket is azonosítottunk ezekben a sejtekben, amelyek elengedhetetlenek a glutamáterg vezikulák működéséhez és ahhoz, hogy gyorsan kommunikáljanak más sejtekkel” – tette hozzá Telley.
A fejlett képalkotó technikák lehetővé tették a csapat számára, hogy megfigyeljék a glutamátot felszabadító sejteket szövetmintákban és élő egerekben egyaránt. Andrea Volterra kutató elmagyarázta, hogy a glutamát csak ezeknek a sejteknek bizonyos területeiről szabadul fel, hasonlóan az idegsejtek szinapszisaihoz.
Még feltűnőbb, hogy a kísérletek során azt találták, hogy az új hibrid sejtek által felszabaduló glutamát hatást gyakorol a szinaptikus átvitelre és a neuronális áramkörök szabályozására.
„Ezek olyan sejtek, amelyek modulálják az idegsejtek aktivitását, szabályozzák a kommunikáció és az idegsejtek gerjesztésének szintjét” – mondta Roberta de Ceglia agykutató.
Kiemelték még továbbá ezen újonnan felfedezett sejtek szerepét a memória működésében is, ami felveti annak lehetőségét, hogy a hibrid sejtek szerepet játszhatnak a memóriát befolyásoló rendellenességekben, például a demenciában, de potenciális összefüggéseket figyeltek meg az epilepsziával és a Parkinson-kórral is.
„A neuronok és az asztrociták közé most egy újfajta sejt ékelődött. Felfedezése óriási kutatási távlatokat nyit meg” – összegezte Volterra. “Következő tanulmányaink feltárják ennek a sejttípusnak az Alzheimer-kór esetén fellépő memóriazavarokkal szembeni potenciális védő szerepét is.”
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik